تکنیک پومودورو

 

مسلماً، من هرگز به دنبال هک‌ها و ترفندهای بهره‌وری بزرگ نبوده‌ام. در عوض، من همه چیز را بسیار ساده انجام می دهم. من نگاهی به برنامه‌ریزی ام می‌اندازم (بله، یک برنامه‌ریزی با کاغذ واقعی – نه گوشی تلفنم)، فهرستی از کارهایی را که می‌خواهم آن روز انجام دهم، در دفتر یادداشت می‌کنم و سپس شروع به انجام آن می‌کنم. اما پس از شنیدن این همه صحبت در مورد تکنیک پومودورو (تکنیک پومودور)، به این نتیجه رسیدم که حداقل باید دقت لازم را انجام دهم و آن را امتحان کنم. من به بسیاری از افراد مختلف گوش دادم که چگونه به آنها کمک می کند که تمرکز خود را بهبود بخشند و بهره وری خود را افزایش دهند. بنابراین فکر کردم که آزمایش آن ضرری ندارد – و اگر همه چیز خوب پیش برود، شاید حتی یک تاکتیک جدید برای مقابله با لیست بی پایان کارهایم شناسایی کنم.

 

آزمایش آن دقیقاً همان کاری است که من انجام دادم. در واقع، من از این روش مدیریت زمان برای یک هفته کامل استفاده کردم تا یافته هایم را به اشتراک بگذارم. و همانطور که هر روزنامه نگار خوبی انجام می دهد، من چیزهای قدیمی را به عقب انداختم و از روش عملی برای به اشتراک گذاشتن نتایج خود استفاده کردم. کاش معلم علوم کلاس ششم من الان می توانست مرا ببیند.

تکنیک پومودور

تکنیک پومودورو چیست؟

تکنیک پومودورو یک سیستم مدیریت زمان است که افراد را تشویق می‌کند تا با زمانی که در اختیار دارند کار کنند – نه در مقابل آن. با استفاده از این روش، روز کاری خود را به قطعات 25 دقیقه ای تقسیم می کنید که با وقفه های پنج دقیقه ای از هم جدا می شوند. این فواصل به عنوان پومودورو شناخته می شوند. بعد از حدود چهار پومودورو، حدود 15 تا 20 دقیقه استراحت می کنید.

ایده ای که پشت این تکنیک است که تایمر حس فوریت را القا می کند. به جای اینکه احساس کنید زمان بی‌پایانی در روز کاری برای انجام کارها دارید و در نهایت آن ساعات کاری ارزشمند را به مواردی که حواس‌تان پرت می‌شود، صرف نمی‌کنید، می‌دانید که فقط ۲۵ دقیقه فرصت دارید تا در یک کار تا حد ممکن پیشرفت کنید.

 

علاوه بر این، استراحت های اجباری به درمان آن احساس فرسودگی و خستگی کمک می کند که اکثر ما در پایان روز تجربه می کنیم. غیرممکن است که ساعت‌ها را جلوی رایانه خود بگذرانید بدون اینکه حتی متوجه شوید، زیرا آن تایمر به شما یادآوری می‌کند که بلند شوید و نفسی بکشید.

 

مفهوم پیگیری دقیق روز کاری من کمی دست و پا گیر به نظر می رسید. بنابراین من یک تایمر پومودورو را روی تلفنم دانلود کردم. این کار را بسیار آسان‌تر کرد، و اگر می‌خواهید خودتان آن را امتحان کنید، به شدت آن را توصیه می‌کنم. اگر آیفون دارید، Focus Keeper را امتحان کنید. در همین حال، کاربران اندروید می توانند Pomodoro Timer Lite را بررسی کنند.

 

فرضیه

اگر کاملاً صادق باشم، پیش‌بینی می‌کردم که اصلاً این را دوست نداشته باشم. من از آن دسته افرادی هستم که تمایل دارد جلوی کامپیوترش بنشیند و بدون استراحت در حمام، چهار ساعت کار کند.

 

از آنجایی که من به کار کردن در آن زمان‌های طولانی عادت داشتم (در طی آن فکر می‌کردم سازنده هستم)، ایده تقسیم کردن روز کاری‌ام و اتلاف وقت در استراحت‌ها کاملاً غیرمعمول به نظر می‌رسید. چگونه کار کمتر می تواند به من در انجام کارهای بیشتر کمک کند؟

 

پیش فرض به نظر نمی رسید که با من هماهنگ باشد. اما به هر حال رفتم

با استفاده از استیک نوت فانتزی میتوانید براحتی از مطالب خلاصه برداری کنید و نکات مهم را یادداشت کنید.

 

نتایج تکنیک پومودور

اجازه دهید مستقیماً به اصل موضوع بپردازیم: فرضیه من اشتباه بود. من واقعاً این روش را دوست داشتم – و احتمالاً زمانی که بخواهم بهره وری خود را یک درجه بالا ببرم به اجرای آن ادامه خواهم داد.

 

در ابتدا، کار در چنین افزایش های کوچک غیرطبیعی به نظر می رسید. چند بار بود – به خصوص در ابتدا – که وسوسه شدم تایمر را نادیده بگیرم و به کار ادامه دهم. اما من خودم را مجبور کردم که به قالب پایبند باشم.

 

بعد از مدتی، این تکنیک با من شروع به پیشرفت کرد. من در طول زمان کارم متمرکز و فوق العاده کارآمد بودم، زیرا مشتاق بودم در این فاصله 25 دقیقه ای تا جایی که می توانستم کارم را کامل کنم. من متوجه نشدم که بدون فکر در فیس بوک می چرخم یا درگیر آن مقالات مزاحم و طعمه کلیک می شوم.

 

از آنجایی که مجبور شدم از جایم بلند شوم و از خیره شدن به صفحه لپ تاپم به خودم استراحت بدهم، متوجه شدم که در پایان هر روز احساس بهتری داشتم. نه تنها احساس می‌کردم که یک روز کاری صادقانه انجام داده‌ام، بلکه کمتر استرس، تاری دید و گرفتگی عضلات داشتم.

 

در حالی که در روزهایی که تمام وقت من در اختیار من بود، عالی کار می‌کرد، زمانی که تماس‌ها و جلسات برنامه‌ریزی شده‌ای داشتم، بسیار پیچیده می‌شد. فکر نمی‌کردم مشتریان یا همکارانم نسبت به من واکنش مثبت نشان دهند.

بنابراین من در این جلسات فقط تایمر خود را به طور کامل غیرفعال کردم – خواه 15 دقیقه یا یک ساعت باشد – و پس از اتمام آن قرارها، با تکنیک ادامه می دادم. شاید این بدان معناست که من قوانین را کمی تغییر دادم، اما نتوانستم راه بهتری برای مدیریت آن موقعیت پیدا کنم.

 

در مجموع، از اینکه متوجه شدم واقعاً تکنیک پومودورو را دوست دارم، متعجب شدم و فکر می‌کنم که این تکنیک به وعده‌هایش مبنی بر تمرکز و بهره‌وری بیشتر من عمل کرد. من قصد دارم از آن در روزهایی استفاده کنم که چیزی در تقویم من وجود ندارد. با این حال، من کنجکاو هستم که ببینم این کار برای کسی که مرتباً جلسات، تماس‌های تلفنی و قرارهای ملاقات زیادی دارد چقدر خوب است.

منبع: techtarget.com

نظرات و تجربیات خودتون رو درباره این تکنیک با ما در میان بگذارید.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید