قانون 20 80

قانون 80/20 و چگونه می تواند زندگی شما را تغییر دهد؟

 

قانون 80/20 چیست و آیا واقعاً 80 درصد از کار شما ناپدید می شود؟

 

اگر تجارت یا اقتصاد خوانده اید، به خوبی با قدرت اصل پارتو آشنا هستید.

 

آغاز مفهوم پارتو

 

ویلفردو فدریکو داماسو پارتو در سال 1848 در ایتالیا به دنیا آمد. او به یک فیلسوف و اقتصاددان مهم تبدیل شد. افسانه ها حاکی از آن است که یک روز او متوجه شد که 20٪ از گیاهان نخود در باغش 80٪ از غلاف های نخود سالم را تولید می کنند. این مشاهده باعث شد که او به توزیع ناهموار فکر کند. او به ثروت فکر کرد و متوجه شد که 80 درصد زمین در ایتالیا تنها در اختیار 20 درصد از جمعیت است. او صنایع مختلف را مورد بررسی قرار داد و دریافت که 80 درصد از تولید معمولاً از 20 درصد شرکت ها تامین می شود. تعمیم شد:

80% از نتایج تنها از 20% از عمل حاصل می شود.

 

20-80

قانون 80/20 پارتو

 

این “حقیقت جهانی” در مورد عدم تعادل ورودی ها و خروجی ها همان چیزی است که به عنوان اصل پارتو یا قانون 20/80 شناخته می شود. در حالی که همیشه نسبت دقیق 80/20 نیست، این عدم تعادل اغلب در موارد مختلف تجاری دیده می شود:

  • 20% از نمایندگان فروش 80% از کل فروش را تولید می کنند.

 

  • 20% مشتریان 80% از کل سود را تشکیل می دهند.

 

  • 20% از بیشترین باگ های نرم افزاری گزارش شده باعث 80% خرابی های نرم افزار می شوند.

 

  • 20% بیماران 80% از هزینه های مراقبت های بهداشتی را تشکیل می دهند (و 5% بیماران 50% کامل از تمام هزینه ها را تشکیل می دهند!)

 

من مطمئن نیستم چند مایل از جاده‌ها در شهر که من زندگی می‌کنم وجود دارد، اما شرط می‌بندم فقط با ۲۰ درصد یا کمتر از آن‌ها رانندگی کنم، زیرا هر روز به مدارس بچه‌هایم، خواربارفروشی، بانک می‌روم. و پمپ بنزین

در تلفن هوشمندم، 48 برنامه موبایل مختلف را روی کاشی‌ها سنجاق کرده‌ام، اما 80 درصد مواقع فقط از هشت برنامه در صفحه اصلی خود استفاده می‌کنم.

زیاد معاشرت نمی‌کنم، اما وقتی این کار را انجام می‌دهم، 80 درصد از وقتم را با همان 20 درصد از دوستان و اعضای خانواده‌ام می‌گذرانم.

 

بنابراین چگونه می توانید از اصل پارتو برای به دست آوردن زمان بیشتری در زندگی خود استفاده کنید؟

 

آیا شما یک مدیر اجرایی هستید؟ شما مطمئناً با چالش دائمی منابع محدود مواجه هستید. این فقط زمان شما نیست که باید آن را به حداکثر برسانید، بلکه کل تیم شماست. به جای تلاش برای انجام غیرممکن ها، رویکرد پارتو این است که واقعاً بفهمیم کدام پروژه ها مهم تر هستند. مهمترین اهداف سازمان یا رئیس شما چیست و برای همسویی با آن اهداف باید روی کدام وظایف خاص تمرکز کنید. بقیه را تفویض یا رها کنید.

آیا شما یک فریلنسر هستید؟ مهم است که بهترین مشتریان (و پردرآمدترین) خود را شناسایی کنید. البته، شما نمی خواهید همه تخم مرغ های خود را در یک سبد قرار دهید. اما تنوع بیش از حد به سرعت منجر به فرسودگی شغلی می شود. روی پول سازان و تقویت آن روابط بلندمدت تمرکز کنید.

آیا شما یک کارآفرین هستید؟ این وسوسه همیشه وجود دارد که چیزهای جدید و هیجان انگیز را امتحان کنید. ذاتاً هیچ اشکالی در آن وجود ندارد، اما به اهداف شما خلاصه می شود. آیا در تلاش برای رشد کسب و کار فعلی خود هستید؟ آیا یک طرز فکر 80/20 به شما کمک می کند تا روی برنامه استراتژیک خود متمرکز بمانید و زمان کمتری را برای تعقیب فرصت های بی پایان جدید صرف کنید؟

شما یک دانش آموز هستید؟ یک آزمون کنکور پیش رو دارید؟ با اجرای قانون 20/80 می توانید وقت های تلف شده خودتون رو کاهش بدید و در مدت زمان کمتری بازدهی بیشتری در خودتون مشاهده کنید.

مهم نیست در چه وضعیتی هستید، مهم است که به یاد داشته باشید که در یک ساعت، چند ساعت در روز و چند روز در هفته وجود دارد. پارتو می تواند به شما کمک کند تا ببینید این چیز خوبی است. در غیر این صورت، برده لیستی بی پایان از کارهایی که باید انجام دهید خواهید بود.

بنابراین، کدام 20 درصد از کار شما باعث 80 درصد نتایج شما می شود؟
5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید