مدادها چگونه ساخته می شوند

 

چوب درختان با صدای بلند اره‌هایی که با سرعت 8000 دور در دقیقه می‌چرخند از زیر تیغ می‌گذرد. انواع مداد مشکی و مداد رنگی در حالی که تلق تلق در جعبه های مداد رنگی می افتند، رنگ‌های مختلف خود را به خود می‌گیرند. در مرحله بعدی غوغای صدا است زیرا پاک‌کن‌ها درون لوله های آلومینیومی به انتهای آن ها می‌کوبند. هر از چند گاهی یک انفجار هوا، شکاف‌های دستگاه را پاک می‌کند تا تسمه‌های نقاله در حرکت ثابت باقی بمانند.

 

اما در نزدیکی انتهای خط مونتاژ، در گوشه‌ای که روی مدادها لوگوها نقش بسته اند، صدایی بیشتر از صدای جیر جیر چوب‌ها به گوش میرسد. مامور کنترل یکی را از مدادها را برمیدارد و به نامی که تازه در فویل نقره‌ای حک شده نگاه می‌کند.

او می گوید: «کوچکترین بیلبورد جهان».

تعبیر جالبی است.

کارخانه ساخت مداد

این شهرت با جیمز رافورد ماسگریو آغاز شد که در سال 1916 یک آسیاب مداد چوب را در آنجا تأسیس کرد. عملیات آسیاب کردن او و دیگر آسیاب‌ها به دلیل وجود  درخت های سرو قرمز بکر به این منطقه کشیده شد. رافورد چوب را به لت‌های نازک و مسطح که کارخانه‌ها دور چوب‌های گرافیت ساندویچ می‌کردند، برش می‌داد و سپس به صورت مداد  حالت می‌داد. او در سال 1923 شروع به ساخت مدادهای خود کرد و اولین کارخانه تولید مداد در جنوب را راه اندازی کرد. به زودی، تولیدکنندگان دیگر شروع به تولید مداد در شهرهای اطراف کردند.

 

ساخت مداد در ایالات متحده در حدود سال 1812 آغاز شد و رهبران اولیه صنعت شامل جان ثورو از کنکورد، ماساچوست و پسرش هنری دیوید، فعال و مقاله نویس بزرگ آمریکایی بودند. اواخر قرن نوزدهم مداد زرد در همه جا حاضر بود – به تقلید از مدل شیک اروپایی آن روز – و هدیه ای به نویسندگان تا به امروز، را به ارمغان آوردند.

تولید مداد در انواع مختلف

مداد از چه موادی ساخته می شود؟

مداد در درجه اول از چوب و گرافیت ساخته شده، گرافیت آسیاب شده با خاک رس پودری و آب مخلوط میشود تا خمیر غلیظی به دست آید سپس این خمیر در کوره پخته و یک مغز سربی قوی ساخته میشود که شکستن آن دشوار اما، برای نوشتن روی کاغذ بسیار نرم است.

لاستیک و آلومینیوم نیز بخشی از آناتومی مداد هستند. از لاستیک برای ساخت پاک کن ها استفاده میشود، در حالی که آلومینیوم بست فلزی ایجاد میکند که پاک کن ها را در جای خود نگه می دارد و اگر این دو قطعه نبود، نمی توانستید اشتباهات نوشتاری خود را پاک کنید.

فراید ساخت مداد رنگی

فرآیند ساخت مداد رنگی

چوب های ریز به کارخانه چوب بری ارسال میشوند. آنها خشک و صاف میشوند. درخت ها به قطعه هایی به اندازه یک مداد برش میشوند. برای ساخت مداد رنگی در کارخانه ها نیروی انسانی زیادی در بین ماشین های شبیه به استیمپانک مشغول به فعالیت هستند. از انتقال مواد مداد از یک دستگاه به دستگاه دیگر تا کنترل دقیق کیفیت بصری.

هر رنگ مداد دارای دستورالعملی میباشد که از طریق ترکیب رنگدانه با خاک رس به رنگ مناسب برسد. رنگدانه را به صورت خمیری از مواد افزودنی، چسبنده و رزین مخلوط می کنند. بسته به نوع مداد ممکنه موم یا روغن باشند. ساخت یک مداد محلول در آب به مواد دیگر نیاز دارد. خمیر را در یک استوانه می ریزند و خمیر به صورت استوانه ای شکل می گیرد. آن استوانه خمیر رنگارنگ وارد اکسترودر میشود. تحت فشاری زیاد، خمیر در یک جریان فشرده می شود، که سپس به طول مناسب برای مداد برش میدهند. سپس سربها در فر خشک میشوند و هسته های سربی را در یک کوزه رنگ قرار میدهند که آن را جذب می کنند.

 

ویژگی های مداد خوب

استاندارد

نقش استاندارد در زندگی امروز مردم جهان غیر قابل انکاره، عدم توجه به مصرف کالائی که بدون استاندارد زیان آور خواهد بود.

چوب

چوب مداد استاندارد بایستی از یک نوع نرم و خاص باشد .

رنگ و مغز

در ساخت رنگ و مغزی مداد نبایستی مواد سمی وخطرناک یا سرطان زا وجود داشته باشد

بهداشت

بسیاری از کودکان عادت دارند مداد را به دهان ببرند و چنانچه مداد مورد استفاده غیر استاندارد باشد باعث بیماری آن ها میشود

انواع سختی مداد HB B H

رایج‌ترین انواع مداد:

مداد شش‌گوش

مداد گرد

مداد سه‌گوش

 

درجه سختی مداد

مدادها بر اساس میزان سختی مداد به انواع از (B1-B9) برای انواع نرم و از (H1-H9) برای انواع سخت دسته بندی میشوند.

برای طرح های هنری، نقاشی ها از نوع (B4-B9) استفاده میکنید برای نوشتن و نقاشی معمول از نوع HB استفاده کنید و برای نقشه فنی دقیق از انواع H استفاده کنید.

 

برترین برندهای مداد

فابرکستل

Faber-Castell – از قدیمی‌ترین و بزرگ‌ترین شرکت‌های تولیدکننده نوشت‌افزار است که در سال ۱۷۶۱ توسط کاسپر فابر در نورنبرگ آلمان تأسیس شد و تاکنون توسط خانواده فابر اداره می‌شود . دفتر مرکزی این شرکت در اشتاین آلمان قرار دارد که ۱۴ کارخانه و ۲۰ واحد فروش مرکزی را در سراسر جهان اداره می‌کند. مداد این برند بسیار با کیفیت و عالی است

الیپون

الیپون یکی از معتبرترین برند ها در صنعت نوشت افزار و مداد است.

مرجع: thekidshouldseethis.com

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید