هدف گذاری

روش هدف گذاری

” مسیر هدف به اندازه خود هدف مهمه، این مسیر هدفه که ما رو میسازه نه خود هدف”

گاهی تو مسیرمون به خوبی رشد میکنیم، عامل موفقیت ما و هدف های بعدی ما میشه و گاهی هم هیچ اتفاقی نمیفته و این یعنی شکست.برای تعیین صحیح هدف صحیح باید محدوده مناسب هدف را تنظیم کنیم.قبل از شروع سال نو به خودمون قول میدیم که به یک یا چند هدف برسیم، ولی وقتی چند ماه از سال جدید میگذره هدف را یا راه میکنیم یا شکست می خوریم.برای انتخاب هدف باید به تمام جنبه زندگیمون و تمام مسئولیت هامون فکر کنیم.برای شروع پشت میز خود بنشینید و از جامدادی رومیزی، یک خودکار یا یک روان نویس بردارید و شروع به نوشتن کنید. نوشتن بهترین روش پیاده سازی هر آنچه است که در ذهن خود دارید.
هدف گذاری

تعیین هدف

تعیین هدف، اولین قدم در تبدیل رویاهای نامرئی به اهداف قابل مشاهده است.
تمرکزتون را روی چیزی که میخواید بذارید.ذهن اکثر مردم به چیزهای منفی تمرکز میکنه و همین باعث میشه اهدافی را که انتخاب می کنیم برامون اتفاق نیفتد.بررسی ها نشون داده که اکثر مردم همیشه در فکر ترسهاشون هستند و هدف هاشون را طوری انتخاب می کنند که ترس هاشون را پوشش بدهد.یکی از راه هایی که به شما کمک میکند تا شما به درستی هدفتون رو انتخاب کنین، تمرکز روی چیزهایی است که دوست داریم بدستشون بیاریم.

اهداف

پس از رسیدن به هدفتون نباید متوقف بشین و هدف بعدیتون رو در پیش بگیرید.

چون در مسیر رشد قرار گرفتید و برای ادامه نیازمند انگیزه هستید و اگر هدف بعدیتون را مشخص نکنید، دچار روزمرگی و افسردگی خواهید شد.نگران نرسیدن به هدفتون نباشید، عدم موفقیت به معنای شکست نیست و همین که در راه هدفمون تجربه کسب کردیم، رشد کردیم و قوی تر شدیم را یک موفقیت در نظر بگیریم و چیزی که باید نگران باشیم که رشد ما متوقف شود.
با قدم های کوچک در راه هدفمون می توانیم رشد کنیم.
همانطور که میدانیم هر هدفگذاری نیاز به یک برنامه ریزی دارد. یک تکنیک قوی برنامه ریزی، تکنیک پومودور است.برای آشنایی با این روش می توانید به مقاله تکنیک برنامه ریزی پومودور مراجعه کنید.به شما پیشنهاد میکنم که برای برنامه ریزی یک دفتر بولت ژورنال در دست بگیرید و یک بولت ژورنال شخصی بسازید.برای آشنایی با ساخت بولت ژورنال می توانید به مقاله ساخت بولت ژورنال مراجعه کنید.در ادامه با یک روش تعیین هدف آشنا میشویم.
هدف گذاری اسمارت

هدف گذاری SMART

هدفگذاری اسمارت SMART، شامل مهمترین معیارها برای رسیدن فرد به هدفش هست. میتونین هدف هاتون را با این روش بسنجین یا اگه برای سال جدید هدف گذاری کردید، هدف هاتون را با این روش تطبیق بدین تا ببینین نقاط قوت و ضعف هدف گذاریتون کجاست.

مراحل هدف گذاری اسمارت

S : قرار چه کاری انجام بدی

یه تصویر بزرگتر از هدفت داشته باش، زمانی که انگیزه ات را از دست دادی،  بهش فکر کنی، چون برای پیش رفتن در راستای هدفت بهت کمک میکنه تا انگیزه داشته باشی.

M : هر زمان بخوای بتونی پیشرفتت را چک کنی

کارهای کوچک مساوی است با تغییرات بزرگ، برای هدف گذاری باید کارهایی که قراره در راستای اون هدف انجام بدی را به قسمت های کوچک تقسیم کنی.

A : قابل دسترس باشه

هدفتون بایستی برای شما دردسترس باشه یا اون هدف را به قسمت های در دسترس تقسیم کنید

R : آیا در واقعیت بهش میرسی

حتما باید همیشه بررسی کنی که آیا در راه رسیدن به هدفت پیش میری یا نه و حتی زمان نزدیک شدن به هدفت را جشن بگیر چون این کار در ادامه راه بهت توان مضاعف میده.

T : زمان براش تعیین کنی

برای هدفت زمان مشخص کن، یه پایان باز تو را به هیچ جا نمیرسونه، پس براش زمان مشخص کن و نداشتن زمان مشخص، باعث میشه که زمان پیشرفتت  کند بشهمنابع: atlassian.com
5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید