کاردستی کاغذی

احتمالا شما هم درباره کاردستی کاغذی شنیده‌اید که خیلی از روانشناسان و مربی‌های کودک می‌گویند اگر می‌خواهید خردسالان را با مفاهیمی مثل طبیعت و محیط اطرافشان آشنا کنید، هیچ چیزی بیشتر از ساخت کاردستی حیوانات یا کاردستی طبیعت و کاردستی فصل‌ها این موضوعات را منتقل نمی‌کند.

همین نشان می‌دهد قطعا ساخت کاردستی کودکانه با هر موضوعی که باشد،  روی یادگیری کودکان تاثیر چشمگیری دارد؛ حتی ممکنه که بخواهید انواع کاردستی عمومی را تنها برای سرگرمی کودکان با آن‌ها کار انجام دهید. همین هم می‌تواند روی قدرت تخیل، خلاقیت، هوش هیجانی و جنبشی و… آن‌ها موثر باشد.

اگر شما هم می‌خواهید آموزش ساخت کاردستی کودکانه با موضوعات مختلف را یاد بگیرید و برای این نوع کاردستی‌ها ایده‌های بیشتری داشته باشید، با ما همراه باشید تا با انواع کاردستی‌های کودکانه آموزشی، سرگرمی و… آشنا شوید.

ایده‌های کاردستی

اگر می‌خواهید کودکتان را با طبیعت آشنایی دهید، رفتن به پارک، جنگل و طبیعت اطراف گزینه خوبی است؛ اما در صورتی که فرصت و شرایط لازم برای این کار را ندارید، می‌توان با ساخت کاردستی طبیعت این مفاهیم را به خوبی در ذهن فرزندتان تثبیت دهید.

اگر ایده‌ای ندارید که برای ساخت کاردستی کاغذی طبیعت روی چه چیزهایی باید متمرکز شوید، می‌توان کاردستی فصل بهار، کاردستی فصل تابستان، کاردستی فصل پاییز یا کاردستی فصل زمستان را بسازید. برای این کار به چند برگ و شاخه یا شکوفه‌های بهاری، برگ‌های سبز و آفتاب زرد تابستان، برگ‌های خشک پاییزی و ابرهای پنبه‌ای یا پنبه‌های برفی و شاخه‌های خشکیده زمستان نیاز دارید.

البته کاردستی طبیعت به انواع کاردستی فصل محدود نیست. کاردستی درخت‌، کاردستی گل، کاردستی کوه یا جنگل و دشت، کاردستی دریا یا ساحل و… هم برای این‌ نوع کاردستی‌ها انتخاب خوبی است که به درک بهتر ویژگی‌ها و تفاوت‌های این مناطق و مکان‌ها کمک می‌کند.

برای ساخت کاردستی طبیعت باید در مورد حیوانات کمی بیاندیشید. ساخت کاردستی سگ، کاردستی گربه، کاردستی اسب، کاردستی پرنده، کاردستی حشره، کاردستی لاکپشت، کاردستی اردک و هر حیوان یا حشره دیگر به شما کمک می‌کند به راحتی حیوانات و جانوران را به کودکتان بشناسانید.

در نظر داشته باشید باید حین ساخت هرکدام از این کاردستی‌ها، چه کاردستی فصل، چه جاذبه‌های طبیعی و چه کاردستی حیوانات، درباره آن‌ها به کودک توضیح دهید. شرایط آب‌وهوایی و میوه‌های هر فصل، ویژگی‌های هر مکان طبیعی یا شکل ظاهری حیوانات با محل زندگی و غذای آن‌ها را به کودک بگویید تا خیالتان از یادگیری او راحت شود.

ایده‌ کاردستی دبستان

اگر کودک شما از نظر سن‌وسال به درکی رسیده که معنا و مفهوم اعداد و حروف را متوجه شود، شاید وقت آن رسیده که آستین بالا بزنید و ساخت این نوع کاردستی را فرا بگیریم.

کاردستی کاغذی اعداد و حروف برای کودکان دبستانی از بهترین ساختنی‌هاست، چراکه کودکان در این سن برای اولین بار با این مفاهیم در مدرسه آشنا می‌شوند و ساختن این کاردستی به درک بهتر آن‌ها از اعداد ریاضی و حروف فارسی کمک می‌کند که طبیعتا روی کیفیت دروس این مقاطع درسی هم تاثیرگذار خواهد بود.

اگر دنبال ایده برای ساخت کاردستی اعداد هستید، ساخت کاردستی استند تولد که همان شماره عدد تولد آنهاست، ساخت کاردستی اعداد به شکل برجسته، ساخت کاردستی اعداد و کشیدن چشم، ابرو و دهان برای آن‌ها و… ساده‌ترین ایده‌های ساخت کاردستی اعداد هستند که به شما کمک می‌کنند عدد و رقم آموزش ببینید.

برای ساخت کاردستی کاغذی حروف هم شرایط تفاوت چندانی ندارد. شما بایستی با استفاده از حروف فارسی یا انگلیسی کاردستی‌های ساده‌ای بسازید و آنها را به نحوی شکل حیوان، موجودات غیرواقعی یا اشکال دیگر مشابهت دهید. اگر هم ایده‌ای برای این کاردستی به ذهنتان نمی‌رسد، برای هریک از حروف چشم، ابرو، دهان و… بکشید تا بیشتر در ذهن کودکتان باقی بماند.

ایده‌ کاردستی ساده

در صورتی که فرزندتان از نظر سنی پیش دبستانی را می گذراند، احتمالا دنبال آموزش مفاهیم پایه‌ای به او هستید. بنابراین می‌توانید فقط کاردستی ساده بسازید. کاردستی ساده به گروهی از کاردستی‌ها گفته می‌شود که تمرکز اصلی آن‌ها روی خلاقیت کودک شماست و در این میان بعضی مفاهیم اولیه‌ای و پایه را هم به کودک یاد می‌دهند.

از کاردستی‌های ساده می‌توان به رنگ مثل نقاشی با رنگ انگشتی و آشنایی کودک با رنگ‌ها را به کودکتان نام برد. علاوه‌ براین کاردستی با کاغذرنگی مثل ساخت بال‌های کودکانه یا  هر کاردستی دیگر که به کاغذرنگی مرتبط اند، گزینه هیجان‌انگیزی برای کودک به حساب می‌آید. چون کودکان همیشه به سمت کاغذهای رنگی جذب می‌شوند و سروکار داشتن با رنگ‌ها هم برایشان جذابیت دارد.

یادتان باشد مربی‌های کودک و افراد فعال در حوزه کودک با ساخت کاردستی عمومی اغلب روی موضوعات بسیار ساده کار می‌کنند و قرار نیست کاردستی‌هایی پیچیده برای درک مفاهیم پیچیده‌تر را با این گروه از کاردستی‌ها پیش ببرند.

به عنوان یک پیشنهاد در نظر داشته باشید گاهی اوقات ساخت کاردستی عمومی هیچ هدف مشخصی برای یادگیری مفهوم خاصی را دنبال نمی‌کند. بعضی انواع کاردستی عمومی تنها برای این هستند که کودک شما بتواند با زاویه دیگر به یک موضوع نگاه کند و معنای ساختن، خلق‌کردن، خلاقیت، نگاه متفاوت و… را در عمل یاد بگیرد.

ایده‌های کاردستی عروسکی

قبل از هرچیز اگر فکر می‌کنید کاردستی عروسک تنها برای دختران است، این تصور اشتباه را از ذهنتان پاک کنید. این کاردستی هم برای پسران و هم دختران جذابیت دارد.

در این نوع کاردستی‌ها بایستی با ساخت یک عروسک ساده فرزندتان را سر ذوق بیاورید و مفاهیم اجتماعی مثل تفاوت جنسیت‌ها، خانواده، مادر، پدر، فرزند یا مفاهیم ساده مثل حیوانات جنگل و… را به او یاد دهید. کاردستی عروسک قرار نیست در آخر یک عروسک حرفه‌ای باربی باشد، بلکه صرفا یک نماد از شخصیت موردنظرتان را نشان می‌دهد.

به عنوان ایده‌های کاردستی عروسک هم می‌توانید روی عروسک‌های ساده شبیه انسان‌ تمرکز کنید و هم عروسک حیوانات یا شخصیت‌های کارتونی مختلف را بسازید. انتخاب اینکه دقیقا کدام کاردستی عروسکی انتخاب بهتری خواهد بود، تنها به انتخاب و البته هدف شما از ساخت آن بستگی دارد.

مثلا ساخت کاردستی عروسک بندانگشتی به شکل حیوان یا شخصیت‌های کارتونی برای بازی‌های مختلف جالب اند. در این حالت با کمی پارچه رنگی و وسایل اولیه ساخت عروسک مثل چشم عروسک و نمد و…  شکل‌ها و طرح‌های مختلفی درست کنید. خیلی از افراد هم که دنبال راه سریع و ساده‌تری هستند، بندهای دستکش زمستانی را قیچی و از آن‌ها برای طرح اولیه و کلی کار استفاده می‌کنند.

ایده‌ کاردستی با کاغذ رنگی

کاغذهای رنگی با آن‌ رنگ‌های شاد، متنوع و جذابشان یکی از جالب‌ترین وسایل برای جلب توجه کودکان هستند. می‌توان گفت تقریبا هر چیزی که با کاردستی ساخته شده باشد، برای کودکان جذابیت دارد. بنابراین به لطف رنگ‌های مختلف کاغذ رنگی مفاهیم مختلفی را به کودک بیاموزید.

اولین و ساده‌ترین مفهومی که با استفاده از کاغذ رنگی به کودکان یاد دهید، شناخت رنگ‌هاست. مثلا می‌توانید با کمک فرزندتان رنگ‌های مختلف را کنار هم بچسبانید و یک رنگین‌کمان هفت رنگ درست کنید. کاردستی کاغذی با کاغذ رنگی برای ساختن گل‌های کاغذی هم انتخاب خوبی بنظر میرسد و برای شناخت بهتر رنگ‌ها به فرزند شما کمک می‌کند.

البته کاردستی با کاغذ رنگی تنها برای شناخت رنگ‌ها نیست. شما می‌توانید با استفاده از این نوع کاردستی معنا و مفاهیم دیگری را هم به فرزندتان یاد دهید. مثلا همان کاردستی فصل و طبیعت که قبل‌تر درباره آن صحبت کردیم، با استفاده از کاغذ رنگی به راحتی ساخته می‌شود.

حتی کاردستی حیوانات یا کاردستی انواع گل‌ها و گیاهان، کاردستی میوه و خوراکی‌های دیگر، کاردستی اعداد و حروف یا کاردستی عروسک و… همه‌وهمه می‌توانند زیرمجموعه‌ای از ساخت کاردستی با کاغذ رنگی باشند. به عبارت دیگر کاغذ رنگی به عنوان ساده‌ترین و دردسترس‌ترین وسیله موردنیاز برای ساخت کاردستی کودکانه یک انتخاب هوشمندانه ایست.

ایده‌های کاردستی اوریگامی

اصلا می‌دانید اوریگامی یعنی چه؟ کاردستی اوریگامی درواقع نوعی کاردستی کاغذی گفته میشود که با کاغذ ساخته اند. خیلی از افراد در کاردستی با کاغذ رنگی سراغ ساخت کاردستی اوریگامی می‌روند. اوریگامی را می‌توانید از ساده‌ترین شکل‌ها شروع کنید و تا پیشرفته‌ترین کاردستی‌ها پیش ببرید.

قورباغه کاغذی، ستاره‌های پفی کاغذی، قایق کاغذی ساده، موشک‌های کاغذی و… ساده‌ترین و مبتدی‌ترین انواع کاردستی اوریگامی هستند که می‌توانید با ساخت آن‌ها کودکان را سر ذوق بیاورید.

اما در صورتی که در ساخت کاردستی اوریگامی پیشرفته‌تر از این حرف‌ها هستید، احتمالا کاردستی‌های پیچیده اوریگامی برایتان جذابیت بیشتری دارد. در هر صورت اوریگامی را به عنوان یکی از چالشی‌ترین انواع کاردستی کودکانه گوشه ذهنتان داشته باشید و حواستان باشد در فهرست کاردستی‌های خود آن را از قلم نیندازید.

کنار چالش‌برانگیز بودن، اوریگامی‌ها از دردسترس‌ترین و ساده‌ترین وسایل یعنی کاغذ، کاغذ و کاغذ ساخته می‌شوند. ممکنه که در بعضی اوریگامی‌ها به قیچی و کمی چسب هم نیاز داشته باشید، اما در مجموع کاردستی اوریگامی از خلاقانه‌ترین انواع کاردستی کودکانه و حتی کاردستی حرفه‌ای هاست.

کاردستی کودکانه بهترین راهکار برای تقویت خلاقیت کودکان

وقتش رسیده که کاغذ و قلمی بردارید و با توجه به شناختی که از علایق و توانمندی‌های کودکتان دارید، فهرست کاردستی کاغذی کودکانه دلخواه فرزندتان را بنویسید.

در نظر داشته باشید علاوه‌بر توانایی فرزندتان باید به این موضوع هم دقت داشته باشید که به طور کلی چقدر زمان برای ساخت کاردستی مختلف دارید؟ چه وسایلی برای ساخت کاردستی در دسترس شماست؟ خودتان روی ساخت کاردستی‌های گوناگون چقر تسلط دارید؟

در آخر وقت آن رسیده که در جدیدی به سوی رشد خلاقیت و توانایی‌های فرزندتان بگشایید.