راهنمای خرید مدادرنگیمدادهای رنگی یک ابزار بسیار جذاب برای علاقه مندان و هنرمندان در زمینه نقاشی است، زیرا استفاده از آنها بسیار آسان است، به علاوه در مقایسه با اکثر لوازم هنری دیگر بسیار تمیزتر و بدون تنظیم خاصی است. کودکان عاشق نقاشی و رنگ آمیزی آن هستند ولی با این حال استفاده از مدادرنگی فقط مختص کودکان نیست و بسیاری از افراد به واسطه‌ی کاری که انجام می‌دهند با آن سروکار دارند. به‌هرحال استفاده از این نوشت‌افزار علاوه بر کمک به رشد خلاقیت کودکان، به اثری که توسط بزرگسالان کشیده شده هم جلوه و زیبایی خاصی می‌بخشد.چه در زمینه مداد رنگی کاملاً تازه کار هستید یا به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد این ابزار همه کاره هستید، در این مقاله به شما کمک می کنم تا با پوشش موضوعات مهمی مانند کیفیت، قوام، نوع، ماندگاری، برند، بهترین مداد رنگی را خریداری کنید. برای یادگیری هر آنچه که باید در مورد مداد رنگی بدانید، ادامه مطلب را بخوانید!

تاریخچه مداد رنگی

مداد رنگی چندین دهه است که به طور گسترده در کلاس های درس استفاده می شود. احتمالاً در دوران کودکی از آنها استفاده می‌کردید. مدادرنگی‌ها، خصوصا مدل‌های ۱۲ رنگ‌شان همراه با دفتر نقاشی‌های چهل برگ، نوستالژی دوران کودکی همه‌ی ما به حساب می‌آیند. خیلی از ما با آرزوی نقاش شدن نقاشی‌های‌مان را رنگ کرده‌ایم و با فکر و خیال نقاشی هایمان به خواب رفته‌ایم.حتی زمانی که مداد رنگی با کیفیت بالا در دهه 1930 ظاهر شد، بیشتر توسط تصویرگران و طراحان گرافیک استفاده می شد. هنرمندان زیبا از آنها نه برای خلق آثار هنری تمام شده بلکه گاهی از آنها برای طراحی و برنامه ریزی استفاده می کردند،. این نگرش از دهه 1960 به بعد شروع به تغییر کرد، زیرا هنرمندان خوب مداد رنگی را برای تطبیق پذیری و سهولت استفاده پذیرفتند. این روزها، مدادرنگی به عنوان یک رسانه هنری مشروع در نظر گرفته می شوند، و همچنین بین عاشقان رنگ بسیار محبوب هستند.استدلر یکی از اولین کمپانی‌هایی است که دست به تولید مدارنگی زد و در سال ۱۸۳۴ میلادی نوعی مدادرنگی روغنی ابداع کرد که از نوآورانه‌ترین نوشت‌افزارهای آن دوره بود. تولید مدادرنگی اما به شکلی که امروزه وجود دارد به اوایل قرن بیستم میلادی بازمی‌گردد. مدادرنگی‌هایی که صرفا برای اهداف هنری طراحی و ساخته شده بودند و کار نقاشی و رنگ‌آمیزی را برای عموم مردم ساده‌تر کردند

چگونه مدادرنگی ها اینقدر محبوب شدند؟

مدادهای رنگی می‌توانند سبک‌های هنری را بیان کنند که بیانگر جزئی از واقعیت هستند. در حالی که استفاده از آنها در مقایسه با مواد مرطوب مانند رنگ (از لحاظ قرار دادن رنگ) کند است، اما در مورد کنترل و جزئیات تقریباً بی نظیر هستند.از آنجایی که مدادهای رنگی تا حدی شفاف هستند، شما معمولاً از روشن به تیره کار می‌کنید و به تدریج رنگ‌های خود را افزایش می‌دهید. مداد رنگی، مانند آبرنگ، به دلیل کیفیت شفاف خود مشهور است، که می تواند به آثار هنری شما درخشندگی چشمگیری ببخشد، به خصوص روی کاغذهای بافت. اگر خیلی سخت فشار ندهید، شکاف‌ها یا دره‌های ریز در دانه‌های کاغذ، توسط رنگدانه دست نخورده باقی می‌مانند و اجازه می‌دهند تا از طریق آن بدرخشند.انتخاب بهترین مدادرنگی

انواع مداد رنگی

مدادرنگی به دو دسته حرفه ای و مبتدی تقسیم می شود. تفاوت این دو مدل در مغز دانه آن است. مداد آماتور دارای رنگ‌دانه‌های کم‌تری نسبت به گرافیت در آن بکار رفته است در مقابل مدادرنگی‌های حرفه‌ای به دلیل استفاده بیشتر از رنگ‌دانه در مغزی مداد نرم‌تر و پررنگ‌تر هستند. همچنین به دلیل نبود ناخالصی، کشیدن خطوط و رنگ‌آمیزی با آن‌ها نیازی به فشار قابل توجهی ندارد و مهم‌تر از همه می‌توان رنگ‌های مختلف‌شان را باهم ترکیب کرد.بر اساس این توضیحات مدادرنگی های مبتدی برای کودکان و در مدارس برای درس نقاشی دانش آموزان و انجام کارهای روزمره کاربرد دارند و دلیل آن مقرون به صرفه بودن و قیمت مناسب آنهاست.از مدادها برای طراحی‌های دقیق و ظریف که روی کاغذها و مقواهای خاص کشیده می‌شوند استفاده کنید، خرید مدادرنگی حرفه‌ای را به شما پیشنهاد می‌کنیم اما اگر برای استفاده‌ی روزمره، مدرسه‌ی کودکان، نقاشی‌های ساده و رنگ‌آمیزی‌های نه چندان حرفه‌ای به دنبال مدادرنگی هستید سراغ گزینه‌های معمولی و عادی بروید. خوبی این دسته اینست که با هزینه‌ای معقول می‌توانید تعداد رنگ بالاتری داشته باشید.

راهنمای خرید مداد رنگی

هنگام خرید مداد رنگی، ملاحظات مختلفی وجود دارد که باید در نظر داشته باشید که در این صفحه در مورد آنها صحبت خواهیم کرد، اما مهم ترین تصمیمی که می گیرید این است که مداد رنگی دانش آموزی یا حرفه ای را خریداری کنید.اگر بودجه شما اجازه می دهد، و به عنوان نقاشی حرفه ای مشغول هستید به شما پیشنهاد می کنم از مدادهای حرفه ای استفاده کنید، که قیمت خیلی بالاتری دارند، اما این به این دلیل است که حاوی نسبت بیشتری از رنگدانه هستند که رنگ های غنی تر و پررنگ تری را به جا می گذارد.راهنمای خرید مدادرنگی برای کودکان

بهترین مدادرنگی برای کودکان

تمام کودکان عاشق مدادرنگی هستند و چشمان‌شان با دیدن یک جعبه مدادرنگی از خوشحالی برق می‌زند. نقاشی و رنگ‌آمیزی هم یکی از دوست‌داشتنی‌ترین سرگرمی‌ها برای آن‌هاست این فعالیت جذاب تنها جنبه‌ی سرگرمی ندارد و در رشد ذهنی، مهارت‌های دستی و خلاقیت کودکان بسیار تاثیرگذار است؛ به همین دلیل در مدارس و مهدکودک‌ها به آن توجه ویژه‌ای می‌شود.

نکاتی که در خرید مدادرنگی برای بچه‌ها

به‌طور کلی چهار اصل مهم در خرید مدادرنگی برای کودکان وجود دارد که در ادامه به تفصیل درباره‌ی هرکدام توضیح داده‌ایم.

مداد رنگی کودکان با مدادرنگی حرفه‌ای متفاوت است

به‌عنوان پدر و مادری نمونه شاید دوست داشته باشید بهترین برند مدادرنگی را برای فرزند خود تهیه کنید اما باید بدانید اولویت با نام نیست بلکه با نیاز فرزند شماست. کودکان در سنین پایین مهد و دبستان واقعا نیازی به مدادرنگی حرفه‌ای ندارند. با یک بسته مدادرنگی ۱۲ رنگ هم می‌توانید نیاز او را برطرف کنید زیرا اساسا سطح آموزش نقاشی در مدارس ما چندان بالا و حرفه‌ای نیست که به بیشتر ازین نیاز باشد.

قابل حمل بودن ابعاد جعبه‌ی مدادرنگی برای کودک

درست است که مدادرنگی‌‌‌ تعداد بالا، طیف وسیع‌تری از رنگ را پوشش می‌دهد و کودک انتخاب‌های بیشتری دارد، اما در نظر داشته باشید که حمل چنین جعبه‌ی بزرگی از مدادرنگی برای کودکان دشوار است و قطعا او را خسته می‌کند.

نرمی مناسب نوک مداد رنگی

اگر مداد رنگی نوک سختی داشته باشد و کودک برای رنگ‌آمیزی‌های پُر، مجبور باشد آن را زیاد فشار دهد، مداد رنگی مناسبی نیست؛ همچنین از آنجا که کودکان در نقاشی مبتدی هستند و تسلط کافی در به دست گرفتن مداد ندارند، اگر مغز مداد بیش از حد نرم و شکننده باشد هم آنان را در نقاشی دچار مشکل می‌کند.

استحکام مناسب

بچه‌ها معمولا بازیگوش هستند و در مراقبت از وسایل خود کمی سهل‌انگار. به همین دلیل امکان گم شدن یا خراب شدن مدادرنگی‌ها در طول سال تحصیلی کاملا طبیعی است. مدادرنگی ممکن است بارها از دست کودکان یا از روی میز، بر زمین بیفتد و به دلیل عدم توجه زیر پای هم‌کلاسی‌ها برود. در این موقعیت مدادرنگی اگر دوام و استحکام مناسبی نداشته باشد و زود بشکند، بسته ناقص می‌شود و احتمالا ناچارید یک بسته مداد رنگی دیگر برای کودک تهیه کنید. بنابراین از خرید برندهای گران‌قیمت و لوکس چشم‌پوشی کنید و یک کالای متوسط بخرید تا پول‌تان را دور نریزید.منبع: art-is-fun.com
5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید