حمایت والدین از فرزندان در یادگیری زبان انگلیسی تاثیر شگرفی دارد.

آموزش زبان به فرزندتان در سنین نوجوانی و آشنا کردن آنها با زبان‌ جدید آسان‌تر خواهد بود، آموزش زبان می تواند از طریق صحبت کردن با آنها باشد و یا از طریق یک اسباب‌بازی جدید که فقط به زبان خارجی صحبت می کند. کارهای زیادی می توانید برای کمک و حمایت از کودکان در یادگیری زبان انجام دهید که فراتر از تمرین درسی یا کمک به آنها در انجام تکالیف است.

در این مقاله، نگاهی انداخته‌ایم به این که چگونه می‌توانید به کودک و نوجوان خود در یادگیری زبان انگلیسی به روش‌های سرگرم‌کننده و کم استرس کمک کنید. ما روی نکاتی تمرکز کرده‌ایم که نیازی نیست که شما آنها را برای موفقیت تحت فشار قرار دهید، همانطور که می دانیم هنگام یادگیری زبان، اعتماد به نفس می‌تواند تاثیر زیادی در پیشرفت یادگیری ایجاد کند. ما در درجه اول بر روی کودکان بزرگتر تمرکز کرده ایم، نکاتی در اینجا وجود دارد که ممکن است برای کودکان کوچکتر نیز مفید باشد.

روش های کمک به کودکان برای یادگیری زبان

1. نسخه های انگلیسی کتاب های مورد علاقه فرزندتان را تهیه کنید

اگر برای کودک شما، خواندن به زبان انگلیسی یک کار طاقت فرسا است، یک راه آسان برای جذاب‌تر کردن این آموزش، برای او این است که کتاب‌های مورد علاقه‌اش را به زبان انگلیسی برای او تهیه کنید. تعداد قابل توجهی از کتاب های محبوب ترجمه شده است، و ممکن است کتاب مورد علاقه فرزندتان در اصل به زبان انگلیسی نوشته شده باشد. به‌عنوان مثال، از ده کتاب پرفروش فعلی داستان‌های نوجوانان در آمازون، مثل هری پاتر از انگلیسی ترجمه شده‌اند.

خواندن مطالب مورد علاقه کودکان به زبان انگلیسی فقط به این معنی نیست که آنها به داستان علاقه بیشتری خواهند داشت. بلکه خواندن به زبان خارجی را بسیار برایشان آسان می کند. در واقع اگر واژگانی وجود داشته باشد که آن‌ها معنی آن را متوجه نمی شوند، دیگر نیازی به ادامه جستجو برای فرهنگ لغت نخواهند داشت – آنها راحت‌تر می‌توانند آن را از خود متن متوجه شوند.

خواندن یک کتاب به زبان خارجی، به خصوص اگر کلمات اشتباه ترجمه شود، باعث میشود که موضوع داستان را گم کنید و همه چیز خسته کننده می شود، ، اما وقتی کتابی است که از قبل به خوبی می شناسید، بسیار بی دردسرتر آن کتاب را می خوانید. حتی باعث می شود که آن‌ها به خواندن مجموعه‌ای که در اصل به زبان انگلیسی است علاقه‌مند شوند.

شما هم در کنار فرزندتان، زبان یاد بگیرید

2. شما هم در کنار فرزندتان، زبان یاد بگیرید.

شاید زبان انگلیسی شما در حال حاضر ضعیف باشد، و تلاش برای بهبود آن در کنار فرزندتان ممکن است باعث تشویق او باشد. یادگیری یک زبان دیگر بسیار شیرین است، بنابراین شما با سرعت یکسانی یاد می‌گیرید یا در نهایت فرزندتان از شما پیشی می‌گیرد، که می‌تواند برای او خوشحال‌کننده باشد. می‌توانید واژگان و ساختار زبان‌های مختلفی را که یاد می‌گیرید مقایسه کنید، چالش‌هایی برای یکدیگر ایجاد کنید و به طور کلی فرآیند یادگیری زبان را به یک فعالیت سرگرم‌کننده و کمی رقابتی تبدیل کنید تا یک کار طاقت فرسا.

با این حال، هیچ چیزی مانند گفتن اینکه در حال یادگیری زبان دیگری برای حمایت از فرزندتان هستید، فشار را بر شما تحمیل می کند، بنابراین یادگیری زبان را برای خودتان انجام دهید. بهتر است این نکته را در صورتی رعایت کنید که یادگیری زبان دیگر چیزی باشد که شما قصد انجام آن را داشتید، و یادگیری در کنار فرزندتان همان چیزی است که شما را به انجام آن ترغیب می کند. اگر هم زبان دیگری غیر از انگلیسی را می خواهید شروع کنید. سایر زبان‌های اروپایی مانند آلمانی، فرانسوی، هلندی و اسپانیایی احتمالاً گزینه‌های مکمل هستند و برای یادگیری یک زبان بعد از انگلیسی‌ راحت‌تر می‌توانند باشد.

برای خرید دفتر زبان با بهترین قیمت به این لینک مراجعه کنید.

آموزش زبان به کودکان با بازی

3. کارهای آسان را به زبان انگلیسی انجام دهید و از انگلیسی برای کارهای ساده استفاده کنید

ملزم کردن فرزندتان به صحبت به زبان انگلیسی در زمان‌های مشخص – مانند زمان غذا – یک نکته جذاب است، اما این امر می‌تواند برای او استرس‌زا باشد، هم از نظر فشار برای انجام کارهای خوب و هم از نظر ناامیدی در صورت تلاش برای بیان کامل درخواست خود به زبان انگلیسی. در مراحل اولیه یادگیری، ممکن است واژگان کافی برای پاسخگویی مناسب نداشته باشند، بنابراین شما به جای برقراری ارتباط معنادار، یک مکالمه کتاب درسی را دنبال می کنید. و این برعکس لذت بردن یادگیری زبان است.

کاری که می توانید انجام دهید که فشار بسیار کمتری دارد، استفاده از انگلیسی برای چیزهای واقعاً ساده است. به عنوان مثال، دستورالعمل های اساسی که نیازی به پاسخ ندارند، یا فقط به پاسخ بله یا خیر نیاز دارند، می توانند به زبان انگلیسی منتقل شوند. این چیزهایی مانند “من می روم خرید، آیا می خواهید با من بیایید؟” یا “مادربزرگت دیرتر می آید” – جملاتی که از واژگان مقدماتی استفاده می کنند و بنابراین به راحتی قابل درک هستند. به این ترتیب، آنها همچنان به صحبت های انگلیسی گوش می دهند و بنابراین یاد می گیرند، اما کار سختی برای آنها نخواهد بود. در مورد آن مانند تمرین رانندگی فکر کنید: شما آنها را در بزرگراه نمی برید و اصرار نمی کنید که آنها را مدیریت کنند، اما ممکن است به آنها اجازه دهید با رانندگی شما در جاده های آرام به سمت مغازه ها تمرین کنند.

هنگامی که آنها کمی واژگان بیشتری به دست آوردند، می توانید کارهای ساده را به زبان انگلیسی نیز انجام دهید، مانند آشپزی یا ورزش کردن. این کارها شامل دامنه نسبتاً محدودی از واژگان است که می‌توانید آن را به زبان انگلیسی عادت دهید، و فرزندتان می‌تواند به انگلیسی یا به زبان مادری‌اش به بهترین شکل به شما پاسخ دهد.

4. آنها را از یادگیری زبان های دیگر ناامید نکنید

اگر انگلیسی اولویت اصلی آنهاست – و مسلماً این زبان مفیدترین زبان خارجی برای یادگیری برای بخش قابل توجهی از جمعیت جهان است – ممکن است زبان های خارجی دیگر را به عنوان یک عامل حواس پرتی در نظر بگیرید و فرزندتان را تشویق کنید که روی انگلیسی خود تمرکز کند. اما این یک برنامه بد است، زیرا یادگیری زبان های دیگر نیز در واقع می تواند برای انگلیسی فرزند شما مفید باشد.

بله، دانش‌آموزانی که همزمان چندین زبان را یاد می‌گیرند، گاهی اوقات واژگان را اشتباه می‌گیرند، یا – اگر از یک گروه زبانی باشند – در نهایت هر از گاهی با ترکیبی عجیب از این دو صحبت می‌کنند. اما داشتن سه یا چند زبان به آنها کمک می کند تا نحوه ساختار زبان ها را با هم مقایسه کنند. به عنوان مثال، هیچ چیز مانند دانستن انگلیسی، آلمانی و لاتین برای درک واقعاً کامل نحوه کار ساختار آن ها وجود ندارد. و اگر زبان مادری آنها نیز یک زبان هند و اروپایی باشد، پس یادگیری یک زبان نامرتبط مانند چینی ماندارین باعث می شود که انگلیسی در مقایسه با آن بسیار آسان تر به نظر برسد.

5. فن آوری هایی مانند کنسول های بازی را به انگلیسی تنظیم کنید

مسلماً، پیروی از این نکته راه خوبی برای اطمینان از این است که واژگان انگلیسی زبان کودک شما بیشتر به سمت «سطح بالا» و «بازی تمام شده» است تا چیزی که ممکن است در آینده شغلی او مفید باشد، اما هر تمرینی مفید است. و تغییر فناوری به انگلیسی راهی کم فشار برای محاصره کردن زبان کودک شما است. به هر حال ممکن است برخی از موارد فناوری به طور پیش فرض انگلیسی باشند، بنابراین شما مجبور نخواهید بود که تلاش زیادی برای تغییر آنها انجام دهید.

اگر فرزند شما گیمر بزرگی نیست، ایده‌های دیگر می تواند حساب‌های رسانه‌های اجتماعی مانند فیس‌بوک یا حتی تلفن همراه خودش باشد، اگر به اندازه کافی مطمئن باشد که می‌تواند هر چیزی را بفهمد. بزرگترین تغییر می تواند تعویض تنظیمات چیزی مانند لپ‌تاپ به انگلیسی باشد، اما اگر قبلاً با اصطلاحات تخصصی انگلیسی آشنا نباشند، این می‌تواند چالش‌برانگیزتر باشد.

6. زیاد نگران اشتباهات فرزندتان نباشید

بهترین راه برای اینکه فرزندتان دیگر تمایلی به صحبت کردن به زبان انگلیسی نداشته باشد این است که هر اشتباهی را که انجام می دهد مدام به او بگویید. همانطور که قبلاً اشاره کردیم، خودآگاهی برای یادگیری زبان ها کشنده است، و مدام مراقب بودن برای اشتباهات جزئی باعث ایجاد احساس عمیق خودآگاهی در آنها است. ولی وقتی در کودکی زبان مادری را اشتباه بیان می کنیم کسی از ما ایراد نمی گیرد پس بهتر است بخاطر اشتباه های جزئی اشتیاق آنها را کور نکنیم. پس بهتر است فرزندتان بتواند با اطمینان و روان ارتباط برقرار کند، نه اینکه بتواند طیف بسیار کوچکتری از چیزها را بدون خطا بیان کند.

بنابراین اگر اشتباه بزرگی وجود دارد که آنها همچنان مرتکب می شوند، چه باید بکنید؟ می توانید که هر هفته یک اشتباه را به فرزندتان تذکر دهید. این روش به آن‌ها کمک می‌کند بدون اینکه این تصور در آنها ایجاد شود که اشتباهات زیادی مرتکب می‌شوند، پیشرفت کنند.

آموزش زبان به کودکان با کلمات

7. روی واژگان تمرکز کنید، نه گرامر

اگر می‌خواهید در کنار آموخته‌هایشان در مدرسه نقشی در آموزش انگلیسی آن‌ها بازی کنید، بهتر است به جای گرامر، روی آموزش واژگان به آنها تمرکز کنید. اولاً، آموزش وازشگان به این دلیل است که گرامر در کلاس درس بسیار آسان‌تر و مؤثرتر آموزش داده می‌شود. دلیل دیگر، به این دلیل است که معلم مدرسه آنها احتمالاً دستور زبان را طبق برنامه درسی که به دقت تنظیم شده است به آنها آموزش می دهد. شما نمی خواهید آنها را گیج کنید.

اما دلیل اصلی این است که یادگیری گرامر به شما کمک می کند تا ارتباط بهتری برقرار کنید، اما یادگیری واژگان به شما کمک می کند بیشتر ارتباط برقرار کنید. اگر می‌خواهید چهار ترافل کاراملی شور بخرید، دانستن نحوه ساخت یک جمله کامل بر اساس «من می‌خواهم» به شما کمک نمی‌کند، اگر کلمه «ترافل» را نمی‌دانید. اینکه بتوانید بگویید “چهار ترافل کارامل”، حتی اگر جمع را به هم ریخته باشید، باعث می شود شکلات به بدست شما برسد. و توانایی برقراری ارتباط بیشتر کلید مفیدتر و سرگرم کننده تر کردن یادگیری یک زبان خارجی است.

8. از ترکیب انگلیسی با زبان اول خود نترسید

اگر می‌خواهید کودکی دوزبانه بزرگ شود، بهتر است از ترکیب دو زبان نهراسید. حتی ایده خوبی است که اطمینان حاصل کنید که یک نفر فقط با یک زبان صحبت می کند، در حالی که دیگری به زبان دیگر صحبت می کند. اما تا زمانی که نوجوان هستیم، به این راحتی گیج نمی شویم. بله، ترکیب دو زبان جدید ایده بسیار بدی است که تنها می تواند منجر به سردرگمی شود، اما آنها در این مرحله برای تمایز زبان مادری خود و انگلیسی تلاش نمی کنند.

این روش می تواند مفید است زیرا گاهی اوقات، ترکیب زبان ها با هم می تواند بسیار سرگرم کننده است و یادگیری آنها را آسان تر کند. اگرچه ممکن است جملات به نظر مسخره‌آمیز به نظر برسد، اما اگر چیزهایی وجود دارد که نمی‌دانید چگونه بیان کنید، این یک روش آسان برای تمرین واژگان است.

9. با فرزندتان فیلم های سینمایی و تلویزیونی انگلیسی زبان تماشا کنید

تماشای فیلم و برنامه به زبان انگلیسی یک راه عالی برای یادگیری و در عین حال لذت بردن از لحظات یادگیری است و این به ویژه در مورد نوجوانان روشی عالی است. اگر انگلیسی آنها هنوز به اندازه کافی برای مطالعه داستان خوب نیست، می توانید برنامه ها را به زبان انگلیسی تماشا کنید، اما با زیرنویس به زبان مادری خود. هنگامی که این کار برایشان آسان گردید، زیرنویس‌ها را به انگلیسی نیز تغییر دهید – که به فرزند شما این فرصت را می‌دهد تا بفهمد چه چیزی دوبار گفته می‌شود. و وقتی این کار هم آسان شد، زیرنویس ها را به طور کلی حذف کنید.

به یاد داشته باشید که لذت بردن از لحظات در حالی که با زبان انگلیسی احاطه شده اند اولویت است. اگر آنها مجبور باشند برای درک آنچه در حال رخ دادن است مبارزه کنند، این لذت از بین می رود. مانند کتاب‌ها، انتخاب فیلم‌ها و نمایش‌های مورد علاقه آن‌ها می‌تواند کمک‌کننده باشد، اگرچه شاید شنیدن ناگهانی صدای بازیگر محبوب با صدایی کاملا متفاوت نیز در ابتدا کمی سخت باشد.

فرزندتان را به کلاس تابستانی بفرستید

10. فرزندتان را به کلاس تابستانی بفرستید

فریب اصطلاح “کلاس تابستانی” را نخورید. این روش می تواند راهی آرام و لذت بخش برای یادگیری زبان انگلیسی باشد. عنصر زبان انگلیسی می‌تواند به شکل کلاس‌های ساختاریافته باشد، یا اگر مهارت‌های زبانی آن‌ها به اندازه کافی پیشرفته باشد، ممکن است دوره‌های متفاوتی را انتخاب کنند که به زبان انگلیسی توسط معلمی که با نیازهای دانش‌آموزانی که زبان انگلیسی دارند تدریس می‌شود.

در هر صورت، اگر مدرسه تابستانی در یک کشور انگلیسی زبان مستقر باشد، زمانی که خارج از کلاس با دوستان تازه سپری می کند، کودک شما را ملزم می کند که انگلیسی صحبت کند تا با هم کنار بیایند. و این یک انگیزه قوی است. اجبار یادگیری در مورد اشتباه نکردن به زودی به نفع گذراندن اوقات خوش از بین می رود – بنابراین زمانی که فرزندتان به خانه می رسد، با اطمینان از زبان انگلیسی استفاده می کند.

امیدوارم این روش ها برای شما مفید باشد.

مجیک نوت انواع دفتر زبان را با بهترین قیمت برای شما فراهم نموده است.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید